Genel Bilgiler

Biyografi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden 1987 yılında lisans, 1989 yılında Mimari Tasarım alanında yüksek lisans derecesi aldı. Lisansüstü eğitimini Fransa’da sürdürdü; Paris X – Nanterre Üniversitesi’nden 1990 yılında Sosyoloji ve Kentsel Coğrafya alanında D.E.A. lisansüstü diplomasını, Ecole Nationale Supérieure d’Architecture de Paris-Belleville ve Paris VIII Üniversitesi Institut Français d’Urbanisme “Mimarlık ve Kentsel Tasarım: Kuramlar ve Uygulamalar” lisansüstü programından 1993 yılında ikinci D.E.A. derecesini aldı. Doktora araştırmalarını Paris X – Nanterre Üniversitesi’nde sürdüren Cânâ Bilsel 1996 yılında Şehircilik (Urbanisme) alanında doktora derecesini aldı. Doktora tezi “Kültürler ve İşlevsellikler: Ondokuzuncu Yüzyıl Başından Yirminci Yüzyılın İlk Yarısına İzmir Kentinin Morfolojik Evrimi” başlığını taşımaktadır.

Cânâ Bilsel’in ulusal ve uluslararası dergi ve kitaplarda kent ve mimarlık alanında, kent ve şehircilik tarihi, kentsel tasarım, kamusal alan ve kent estetiği konularında yayınları bulunmaktadır. ESA Strasbourg Mimarlık Okulu tarafından 2009 yılında Strazburg’da düzenlenen “Le Corbusier Türkiye’de: Le Corbusier’nin İzmir Planı” başlıklı serginin ve 2010 yılında Suna İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tarafından düzenlenen “İmparatorluk Başkentinden Cumhuriyet’in Modern Kentine: Henri Prost’un İstanbul Planlaması (1936-1951)” sergisinin küratörleri arasında yer aldı. A. Ayça Bilsel ve S. Güven Bilsel ile birlikte katıldıkları Gaziantep Atatürk Kültür Parkı Kentsel Tasarım Yarışması’nda birincilik ödülü, Uluslararası Gelibolu Barış Parkı Kentsel Tasarım Fikir Yarışması’nda Eşdeğer Mansiyon ödülü, Ela Alanyalı Aral ile birlikte katıldıkları Gölbaşı Özel Çevre Koruma Bölgesi Kentsel Tasarım Yarışması’nda mansiyon ödülü aldı. 

ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde 1996 yılında yeniden göreve başlayan Cânâ Bilsel, 2006 yılında Doçent unvanını aldı. 2011 yılında ODTÜ’de Profesör olmasının ardından 2012-2015 yılları arasında Mersin Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanlığı görevinde bulundu. 2018'den bu yana ODTÜ Mimarlık Bölümü’nde Bölüm Başkanlığı görevini sürdürmekte ve  mimari tasarım ve kentsel tasarım alanında kuram ve stüdyo dersleri vermektedir. 

 

Kurum Bilgileri

Birim
Mimarlık Fakültesi
Bölüm
Mimarlık Bölümü

İletişim

E-posta
bilsel@metu.edu.tr
Web Sayfası
https://metu.academia.edu/CanaBilsel
İş Telefonu
+90 210 220 3
Ofis
70
Posta Adresi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü Dumlupınar Bulvarı no. 1 06800 Ankara