Introduction to R


İlk Dağ Ö.

Detay Yayıncılık, Ankara, 2021

  • Publication Type: Book / Textbook
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: Detay Yayıncılık
  • City: Ankara
  • Middle East Technical University Affiliated: Yes

Abstract

R nedir ve neden öğrenmeliyim? 


Ücretsiz ve ticari amaç gütmeyen bir program olan R'ın ilk sürümü 2000 yılı başlarında yapılmış, bu tarihten itibaren hızla yayılmış ve kendine büyük bir kullanıcı ve hatta hayran kitlesi yaratmıştır. Özellikle Amerika ve Avrupa'daki istatistikçiler arasında en çok tercih edilen programlardan biri olan R, istatistikçiler tarafından olduğu kadar, biyologlar, genetikçiler, ziraatçiler, ekonometristler ve daha bir çok meslek grubu tarafından da kullanılan bir programdır. 

Dört işlem tarzı çok basit işlemlerden, veri analizine, istatistiksel modellere kadar bir çok çalışma için R kullanılabilir. İstatistiğin ve bilgisayarın her bilim alanıyla etkileşim halinde olduğu günümüzde dünyanın neresinde olursanız olun ücretsiz ulaşabileceğiniz bir bilgisayar programını öğrenmek işinizi kolaylaştıracak ve diğer araştırmacılarla ortak çalışmalar yapmanıza zemin hazırlayacaktır. 

R'i neden bu kitapla öğrenmeliyim? 

Bu kitabın amacı yazılıma yeni başlayanların geçiş sürecini hızlandırmaktır. R'ın bilgisayara yüklenmesinden başlayarak, bir çok örnekle ve özellikle 'yeni başlayanların kabusları' bölümüyle kısa sürede yazılıma hakim olmanıza faydalı olacaktır. R'ı ilk çıktığı tarihten günümüze kadar kendi çalışmalarımda kullandım ve konu üzerine çalıştaylarda ve üniversitelerde davetli olarak dersler verdim. Yirmi yıldan uzun sürede oluşan tecrübemi bu kitaba aktardım.

Bu kitabın lisans ve yüksek lisans düzeyindeki hesaplama derslerinde ders kitabı olarak okutulmasının yanı sıra, ilgili alanlarda çalışan bilim insanlarına kaynak olacağını ummaktayım.