Lazerlerin Temel Prensipleri


Saraç U., Aşıcı C., Esentürk O. (Editor), Kaya M. (Editor)

Akademisyen Yayınevi Kitabevi, Ankara, 2022

  • Publication Type: Book / Vocational Book
  • Publication Date: 2022
  • Publisher: Akademisyen Yayınevi Kitabevi
  • City: Ankara
  • Middle East Technical University Affiliated: Yes

Abstract

Lazerlerin günümüz teknolojisinde endüstriden sanayiye, tıptan yapısal sağlık görüntülemeye, bilimsel çalışmalardan günlük yaşama birçok alanda yaygın olarak kullanılması bütün ilginin lazerler üzerine yoğunlaşmasına neden olmuştur. Bu nedenle lazerlerin çeşitlerinin, özelliklerinin, çalışma prensibinin, eksikliklerinin ve gelecekteki rolünün anlaşılması büyük önem taşımaktadır.

‘Lazerlerin Temel Prensipleri’ başlıklı kitap, önlisans, lisans ve yüksek lisans seviyesinde kuvantum fiziği, atom molekül fiziği, sensörler, sensör teknolojisi, optik ve daha birçok ders için temel düzeyde kaynak oluşturabilmesi amacı ile yazılmıştır. Lazerler üzerine sınırlı Türkçe kaynak bulunması, bu alana ilgi duyan bireylerin yeterli kaynak bulamaması üzerine bu kitabın Türkçe yazılması uygun bulunmuştur.

Kitap alanında uzman akademisyenlerin bilgi ve birikimleri ışığında hazırlanmıştır. Kitapta lazerlerin neden önemli olduğu, benzersiz özellikleri ve bu özelliklerin nasıl oluştuğu, çalışma prensibi, sorunları ve problemleri, çeşitleri ve gelecekteki yeri olmak üzere yedi bölümden oluşmaktadır. Bölümlerin kolay anlaşılabilmesi için sade anlatımı destekleyen basit ve canlı şekiller kullanılmıştır. Bölüm sonundaki test soruları konulardaki önemli noktaların yeterince anlaşılması için hazırlanımştır. Lazerlerin temel prensipleri kitabımızdan sonra da fiber optiğin temel prensipleri kitabının okuyucularımıza sunulması planlanmaktadır.