’Brexit ve Avrupa Kimliği: Türkiye‐AB İlişkileri Tartışmanın Neresinde?’xx


Creative Commons License

Alpan B. Z.

in: Brexit-Elveda Avrupa: İngiltere’xxnin AB’den Ayrılmasından Sonra Avrupa Bütünleşmesi ve Türkiye-AB İlişkilerinde Fırsatlar ve Tehditler, Esen, Erol Şekeroğlu, Duygu, Editor, Siyasal Kitabevi, Ankara, pp.283-298, 2017

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Research Book
  • Publication Date: 2017
  • Publisher: Siyasal Kitabevi
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.283-298
  • Editors: Esen, Erol Şekeroğlu, Duygu, Editor

Abstract

Brexit and European Identity: Where is the Turkey-EU Relations in the Debate? 

 


After the Brexit decision by the UK, academic curiosity on the future of the EU and European policies has accelerated tremendously. One of the ‘hot’ topics of curiousity attached to the Brexit process has been the future of Turkish-EU relations and whether the future EU-UK relations might set an example for a varied European integration a la turca. This paper, departing from the current theoretical debates on ‘differentiated integration’, will aim at exploring the impact of Brexit on Turkish-EU relations within the context of European identity. Will Brexit mean the end of European project we know as it would trigger romantic nationalism and isolationism on the part of the member states? Or, will the European project emerge stronger without half-hearted Britain spoiling the fun? This paper aims to answer these questions by exploring the future of Turkish-EU relations and the European identity.       
  

Brexit ve Avrupa kimliği: Türkiye-AB Ilişkileri Tartışmanın Neresinde? 


Birleşik Krallık'ın Avrupa Birliği'nden (AB) çıkma kararı (Brexit) sonrası Türkiye'nin AB ile ilişkileri de akademik olarak merak edilen konulardan biri haline geldi. Ada'dan gelen, hiç kimsenin beklemediği, bu referandum sonucu aslında birçok yönüyle Türkiye için ilginç senaryolara da gebe bir sürecin başlangıcı olarak görüldü. İngiltere'de Türkiye'nin AB üyelik sürecini propaganda malzemesi olarak kullanan Brexit cephesinin zaferi Avrupa Birliği içerisindeki Türkiye düşmanlarını tetikler ve üyelik süreci AB kanadından sekteye uğrar mı? Ya da tam tersi bir etki yaratır ve Avrupa Birliği'nden çıkan dev Birleşik Krallık'ın yerine AB'ye üye olabilecek, ona en yakın ekonomik büyüklüğe ve nüfus büyüklüğüne sahip Türkiye'ye katı tutum yumuşar mı? Bu çalışma, güncel gelişmeler ışığında bu sorulara cevap bulmayı ve Brexit’in Türkiye-AB ilişkilerine etkisini Avrupa kimliği açısından anlamayı hedefliyor.