The Pursuit of Beauty in Architecture


Creative Commons License

Özer T.

in: Multidisciplinary Debates on Aesthetics, E. Murat Çelik,Özgür Yaren, Editor, SANART Association of Aesthetics and Visual Culture, Ankara, pp.422-435, 2021

  • Publication Type: Book Chapter / Chapter Other Book
  • Publication Date: 2021
  • Publisher: SANART Association of Aesthetics and Visual Culture
  • City: Ankara
  • Page Numbers: pp.422-435
  • Editors: E. Murat Çelik,Özgür Yaren, Editor
  • Middle East Technical University Affiliated: Yes

Abstract

Beauty of a building has been a significant concern for architects and architectural theorists ever since the three principles – durability, convenience, beauty – of Marcus Vitruvius Pollio. Since then, this very subjective matter has been articulated and discussed in its entirety throughout the centuries. Some reach beauty in architecture through proportions, some add ornaments, some achieve beauty through positive reasons and rules that can be universally acknowledged, and some regard function and the economy as the principal causes of beauty. Referring to the arguments of Marcus Vitruvius Pollio, Leon Battista Alberti, Sebastiano Serlio, Andrea Palladio, Claude Perrault, François Blondel, and Jean-Nicolas-Louis Durand, this paper investigates the similar and differing arguments on beauty in architecture.


Keywords: beauty, Vitruvius, Alberti, Perrault, Durand.

Bir binanın güzelliği, Marcus Vitruvius Pollio’nun üç ilkesinden – sağlamlık, işlevsellik, güzellik – bu yana mimarlar ve mimarlık teorisyenleri için önemli bir mesele olmaktadır. Oldukça öznel olan bu konu, o zamandan itibaren yüzyıllar boyunca bütünüyle dile getirilip tartışılır. Bazıları mimaride güzelliğe oranlarla ulaşır, bazıları süs ekler, bazıları evrensel olarak kabul edilebilecek kurallarla güzelliğe erişir, bazıları ise işlevi ve ekonomiyi güzelliğin başlıca nedenleri olarak görür. Marcus Vitruvius Pollio, Leon Battista Alberti, Sebastiano Serlio, Andrea Palladio, Claude Perrault, François Blondel ve Jean-Nicolas-Louis Durand'ın argümanlarına değinen bu metin, mimarlıkta güzellik hakkındaki benzer ve farklı argümanları incelemektedir.

Anahtar kelimeler: güzellik, Vitruvius, Alberti, Perrault, Durand.